fbpx

Blog

Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Stelaz_2-1140x570
Fizjoterapia Porady

Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Stelaż to podstawa materaca i element niezbędny w niemal każdym łóżku, ale ponieważ go nie widać, często o nim zapominamy. Tymczasem ma ogromny wpływ na komfort wypoczynku!

Każdy materac trzeba na czymś położyć. To dość banalne stwierdzenie, ale jaką podstawę materaca wybrać? Na pewno musi być równa i przewiewna, aby nie kumulowała się w nim wilgoć. Podłoga spełnia ten pierwszy warunek, ale drugi już nie, dlatego stosujemy łóżka i stelaże. Daje to również większy komfort wstawania i kładzenia się. Łóżka kontynentalne czy też łóżka boxspring nie dają nam zbyt wielkiego wyboru, bo w ich przypadku rama i podstawa stanowią jedną całość, choć tu również warto zadbać, aby materac spoczywał na powierzchni zapewniającej elastyczność i cyrkulację powietrza. Natomiast wybór większości klientów w Polsce to klasyczna rama łóżka, w której musi się znajdować jakiś stelaż.

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to po prostu sztywne deski, umieszczane wewnątrz ramy. Dają równe podparcie, ale ograniczają cyrkulację powietrza, zwłaszcza jeśli są szerokie. Poza tym nie zapewniają komfortu, bo nie uginają się i nie dopasowują w żaden sposób gdy zmieniamy pozycję.

Dlatego wynaleziono stelaże pod materac składające się z elastycznych listew. Są bardziej komfortowe, bo uginają się pod wpływem ciężaru, podążając za ruchem naszego ciała i materaca. Stelaże listwowe są zwykle nieco wyższe i najbardziej elastyczne w środkowej części, a im bliżej boków, czyli punktów mocowania listewek, tym mniejsza elastyczność i poziom komfortu. Natomiast wentylacja może być nieco lepsza niż w przypadku desek, o ile listwy są wąskie, ale i tak przynajmniej połowa materaca styka się z drewnianą, nieprzepuszczającą powietrza powierzchnią.

Dlatego pojawiło się na rynku nowocześniejsze rozwiązanie: stelaże TEMPUR® Flex. Ich zaletą jest indywidualne dopasowanie do ciała użytkownika, bo kilkadziesiąt elementów sprężynowych pracuje indywidualnie uginając się dokładnie tam i w tym kierunku, gdzie jest to potrzebne. Dlatego niezależnie od sylwetki i pozycji, w jakiej leżymy, na takim stelażu można się poczuć niezwykle komfortowo. Ponadto każdy z elementów podpierających materac jest przewiewny. Dobra cyrkulacja powietrza sprawia, że nie kumuluje się w nim wilgoć, a warunki do snu są lepsze.

Stelaż z regulacją czy bez?

W przypadku stelaży TEMPUR® Flex już podstawowy model 500, tzw. stelaż statyczny, czyli bez regulacji, posiada opisane powyżej zalety. Jednak wielu użytkowników twierdzi, że najlepsze stelaże pod materac to te z możliwością zmiany pozycji, czyli np. uniesienia nóg lub oparcia pleców. Wskazują na wiele zalet takiego rozwiązania, np. bardzo wygodne czytanie czy oglądanie telewizji w łóżku (tego drugiego nie polecamy, może utrudniać zaśnięcie). Bardzo przyjemna i relaksująca jest też drzemka z nogami uniesionymi powyżej reszty ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa aspekty zdrowotne: obrzęki nóg i chrapanie. Tu również stelaż z regulacją może być pomocny!

Jednym z problemów zdrowotnych, które w pewnym wieku i w pewnych okolicznościach okazują się naprawdę powszechne, są obrzęki nóg. Choć to dość uciążliwe zjawisko, związane z nim dolegliwości można zminimalizować, dbając o jakość nocnego wypoczynku. Skąd biorą się obrzęki nóg i jaką rolę w ich neutralizowaniu może odgrywać łóżko z regulowanym stelażem?

Opuchnięte kostki i puchnięcie nóg w łydkach można w pewnym sensie nazwać chorobą zawodową osób, które w pracy są zmuszone godzinami siedzieć za biurkiem, załatwiając pilne sprawy. Utrzymywanie przez długi czas pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami sprzyja bowiem powstawaniu stanów niewydolności żylnej, które objawiają się właśnie opuchlizną łydek.

Podobne objawy mogą też dawać różne poważne schorzenia. Dlatego nawracających obrzęków nóg nie należy lekceważyć. Po zaobserwowaniu u siebie powtarzającego się puchnięcia nóg należy skonsultować się z lekarzem i ustalić jego możliwe przyczyny, a następnie także sposób leczenia choroby podstawowej i łagodzenia obrzęków, które jej towarzyszą. Podstawą jest oczywiście wdrożenie leczenia farmakologicznego, ale bez zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń oraz bez otoczenia nóg troskliwą opieką same leki mogą nie przynieść spodziewanych efektów.

Co zatem lekarze zalecają osobom zmagającym się z obrzękami nóg? Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, jak również – najczęściej – przyjmowanie (pod kontrolą lekarza) leków moczopędnych. Należy też zrezygnować z ciasnych skarpet i rajstop, które uniemożliwiają swobodny odpływ krwi z dolnych partii nóg, co zwiększa obrzęk. Kolejną rzeczą, której najlepiej unikać, są gorące kąpiele – wysoka temperatura sprawia bowiem, że żyły ulegają rozszerzeniu, a krew zaczyna w nich zalegać. Istotna okazuje się także regularna aktywność fizyczna – nawet jeśli w ciągu dnia znajdujesz czas tylko na krótki spacer – która pomoże odprowadzić krew z nóg w kierunku serca. Znaczną ulgę w obrzękach nóg przynoszą poza tym żele łagodzące na bazie wyciągu z kasztanowca i arniki, które aplikuje się bezpośrednio na spuchnięte miejsce. Wielu osobom pomagają ponadto preparaty doustne z diosminą, zmniejszającą przepuszczalność naczyń krwionośnych i znacznie poprawiającą ich napięcie.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, by starać się utrzymywać nogi w optymalnej dla nich pozycji i unikać zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami. Obrzęki spowodowane zmęczeniem nóg często w pełni ustępują po kilkudziesięciu minutach trzymania ich w górze, powyżej reszty ciała. W godzinach pracy i w ciągu dnia dla wielu osób jest to nieosiągalne ze względu na charakter podejmowanych przez nie codziennie działań. Jednak po powrocie do domu mamy zwykle więcej możliwości.

Pozycja z nogami w górze nie jest tak prosta do utrzymania, jak mogłaby się wydawać. Wymaga ona bowiem solidnego podparcia, które przyniesie ulgę także mięśniom. Wiele osób opiera opuchnięte nogi po prostu o stos poduszek lub podnosi je, opierając gdzieś na ścianie obok łóżka, ale nie są to rozwiązania bez wad. Przede wszystkim, opierając stopy o ścianę i próbując utrzymać tę pozycję, zmuszamy mięśnie do ciągłego napięcia, które nie sprzyja pełnemu relaksowi.

Regulowane stelaże TEMPUR® wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Ich elastyczna konstrukcja wyposażona w elektryczny system regulacji pozwala – wedle potrzeb – na odpowiednie ustawienie pozycji materaca poprzez uniesienie strefy nóg i pleców. To pierwsze przynosi ulgę nogom, to drugie może pomóc w przypadku kolejnej uprzykrzającej życie dolegliwości, jaką jest chrapanie.

Jak to możliwe? Okazuje się, że delikatne uniesienie podparcia pleców poprawia ustawienie głowy względem reszty ciała i ułatwia oddychanie. W efekcie możemy zredukować chrapanie osoby śpiącej, zwłaszcza jeśli ma też dobrze dobraną poduszkę. Doceni to zwykle nie sam chrapiący, ale przede wszystkim osoba, która z nim śpi. Oczywiście zdarza się też, że przyczyny chrapania są poważniejsze i wtedy niezbędna może się okazać pomoc lekarza.

Anatomia stelaża TEMPUR®

Jak wygląda konstrukcja stelaża TEMPUR® Premium Flex? Jego powierzchnia składa się z kilkudziesięciu elementów sprężynowych – w przypadku popularnego rozmiaru 90×200 cm jest ich dokładnie 50 – które zapewniają stabilne podparcie materaca i cyrkulację powietrza, a jednocześnie dopasowują się do sylwetki i ruchów ciała. Prawdziwą innowacją jest możliwość ręcznej regulacji każdego z elementów, tak by był on mniej lub bardziej twardy tam, gdzie jest to w danej chwili potrzebne. Na przykład, jeśli tylko mamy taką potrzebę, możemy ustawić wyższą twardość w części podpierającej lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Całość napędzana jest dwoma (w przypadku stelaży TEMPUR® Premium Flex 2000 i TEMPUR® Premium Flex 3000) lub czterema (model TEMPUR® Premium Flex 4000) silnikami. Takie zasilanie zapewnia pełen komfort użytkowania i niespotykaną płynność regulacji stelaża. Najbardziej zaawansowany model 4000 daje nawet możliwość zapisania 3 ulubionych pozycji wypoczynku, podobnie jak fotele w luksusowych samochodach!

Sterowanie tym rewolucyjnym systemem wypoczynku jest bajecznie proste. Pozycję ustawienia stelaża można kontrolować przy pomocy bezprzewodowego pilota lub jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę, ściągając na telefon lub tablet specjalną aplikację zintegrowaną ze stelażem. To drugie rozwiązanie wydaje się o tyle wygodne, że te niewielkie akcesoria zazwyczaj ciągle mamy gdzieś pod ręką, a pilot – jak to pilot – lubi się nam gdzieś schować. Aplikacja pozwala też sterować opcjonalnymi dodatkami do stelaża, takim jak jednostki masujące czy oświetlenie LED, które delikatnie podświetla łóżko, bez budzenia drugiej osoby.

Czy stelaż regulowany TEMPUR® może być wykorzystywany w podwójnym łóżku?

Regulowane stelaże TEMPUR® o wymiarach 80 x 200 cm oraz 90 x 200 cm są z założenia systemem pojedynczym, mającym odpowiadać specyficznym potrzebom i wymaganiom konkretnej osoby. Czy oznacza to, że – chcąc cieszyć się pełnym komfortem wypoczynku w idealnej pozycji – koniecznie trzeba spać samemu? W żadnym wypadku – korzystanie ze stelaży TEMPUR jest możliwe również w podwójnym łóżku. Należy wówczas po prostu zamontować dwa stelaże obok siebie. Co ważne, mogą one funkcjonować zarówno autonomicznie (np. jedna osoba czyta książkę, unosi więc strefę pleców, a druga relaksuje się po ciężkim dniu w biurze z nogami w górze podpartymi o uniesioną strefę nóg), jak i w synchronizacji – np. jeśli oboje chcą oglądać film. Zapewnia to nową, nieznaną do tej pory jakość wypoczynku bez konieczności kompromisów. Dodatkowym, opcjonalnym elementem wyposażenia zintegrowanym ze stelażami TEMPUR® są jednostki masujące, zapewniające relaks całego ciała poprzez delikatne wibracje rozluźniające mięśnie.

Jak regulacja stelaża wpływa na stan materaca?

Niektórzy będą się pewnie zastanawiać, czy takie manipulowanie pozycją i ustawieniami stelaża nie niszczy leżącego na nim materaca. Odpowiedź brzmi – nie, o ile materac jest odpowiednio dopasowany i kompatybilny ze stelażem. Materace TEMPUR® mają tę imponującą właściwość, że – wykonane ze specjalnego materiału opracowanego na podstawie badań w laboratoriach NASA – łatwo dopasowują się do nowej przestrzeni i do kształtu ciała, zapewniając mu solidne podparcie i jednocześnie redukując nacisk. Dzięki temu wypełnienie przez długi czas opiera się wszelkim uszkodzeniom i zniekształceniom, pozostając ciągle w pełni funkcjonalne przez wiele lat. Nie trzeba się więc obawiać, że zmiany pozycji materaca służące naszemu relaksowi wpłyną negatywnie na ogólny stan materaca. Dodatkową stabilność materaca na stelażu zapewniają solidne stabilizatory – najlepiej umieścić jeden z nich w strefie stóp i po dwa po bokach materaca. W ten sposób nie ma szans, by zsunął się lub przybrał dziwną, przekrzywioną pozycję.

Jeśli więc dokuczają ci obrzęki nóg, albo po prostu chcesz poprawić poziom komfortu w sypialni – regulowany stelaż TEMPUR® może wprowadzić do twojego życia naprawdę pozytywną zmianę, umożliwiając ci pełen relaks we własnym łóżku, które stanie się twoim prywatnym, zdrowotnym asystentem. Z takiego zabiegu możesz bez problemu skorzystać bez żadnej pomocy osób trzecich w zaciszu własnej sypialni – wystarczy wygodnie wyciągnąć się na wznak, wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, ustawić optymalne nachylenie materaca w odpowiednich miejscach… i gotowe. Pełnia relaksu na wyciągnięcie ręki. Nie wahaj się po nią sięgnąć!