Terapia Manualna, moduł: Badanie i strategie leczenia kręgosłupa szyjnego oraz kompleksu barkowego.
O kursie
Terapia Manualna to model diagnozowania i leczenia pacjentów. Jej podstawą są wypracowane przez dziesiątki lat algorytmy badania, wzbogacane o współczesną wiedzę opartą na dowodach naukowych (EBM) i statystykę.
Data: 24-27 października 2024 r.
Miejsce: Warszawa
Czas trwania: 40 godz. edukacyjnych
Więcej o kursie: www.fabrykazdrowia.edu.pl
Unikatowy system badania prowadzi fizjoterapeutę począwszy od szerokiego spojrzenia na ograniczenia pacjenta w stanie jego funkcjonowania, aż do precyzyjnego zidentyfikowania zaburzeń w strukturach (stawach, mięśniach, nerwach) oraz przyczyn ich powstawania. Bazując na rozbudowanym modelu wnioskowania klinicznego z uwzględnieniem obszernego wywiadu, analizy ruchu i postawy ciała, budowane są hipotezy możliwych przyczyn zaburzeń oraz strategie i plany leczenia.
Terapia Manualna rozumiana jako strategia badania i leczenia z wykorzystaniem takich technik jak mobilizacja stawów, neuromobilizacja nerwów, technik leczenia tkanek miękkich, jak również treningu medycznego, sprawdza się wyjątkowo skutecznie u pacjentów z bólem kręgosłupa i stawów obwodowych. W procesie leczenia przywracana jest zdolność struktur do przenoszenia obciążeń statycznych i dynamicznych, co wpływa bezpośrednio na poprawę stanu funkcjonowania i komfort życia pacjentów.
Terapia Manualna znajduje także szerokie zastosowanie po przebytych urazach i operacjach chirurgicznych. Jej działanie polega na przywracaniu fizjologicznej funkcji wszędzie tam, gdzie zmiany w strukturach narządu ruchu są odwracalne. Ponadto tam, gdzie możliwości fizjologicznej regeneracji ze względu na przebyte urazy lub przebieg choroby są niemożliwe lub trudne do osiągniecia, tam dzięki Terapii Manualnej szukamy i tworzymy mechanizmy kompensacyjne.
Szkolenie w Terapii Manualnej obejmuje łącznie 280 godzin edukacyjnych, podzielonych na 7 modułów, każdy po 5 dni. Kurs zakończony jest egzaminem teoretyczno-praktycznym. Po każdym ukończonym module uczestnik otrzymuje zaświadczenie, a po zdanym egzaminie końcowym – Certyfikat Terapeuty Manualnego.
Korzyści z kursu
Materiał zawiera
- Dużo praktycznej wiedzy
- Skrypt i inne materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa (z uwzględnieniem godzin edukacyjnych)
- Dostęp do wiedzy zweryfikowanego prowadzącego
- Organizator zapewnia również przerwy kawowo-deserowe
Grupa docelowa
- Kurs przeznaczony dla studentów 4 i 5 roku kierunku fizjoterapia i fizjoterapeutów.
- Szczególnie polecane jest jako pierwsze szkolenie dla młodych i jeszcze niedoświadczonych osób, ale fizjoterapeuci z dłuższym stażem pracy i doświadczeniem znajdą tu również możliwość wzbogacenia i urozmaicenia swojego warsztatu pracy.
Plan kursu
Ogólne wprowadzenie do modelu badania i koncepcji Terapii Manualnej.
Badanie funkcjonalne oraz techniki leczenia kręgosłupa szyjnego z typowym problemem: stawowym, mięśniowym oraz w strukturach nerwowych.
Badanie i leczenie ograniczenia ruchomości w stawie ramienno-łopatkowym.
Przykłady ćwiczeń odtwarzania aktywności (stanu funkcjonowania),
Przykłady ćwiczeń (treningu medycznego) do samodzielnej pracy pacjenta.
Instruktor
Ernest Wiśniewski
Fizjoterapeuta
Absolwent studiów doktoranckich warszawskiej AWF oraz studiów MBA na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Uczestniczył i prezentował wykłady na ponad 40 konferencjach w Polsce i zagranicą. Odbył ponad 2000 godzin edukacji podyplomowej m. in. w zakresie metod: McKenzie (certyfikat 2003), PNF (poziom 1-5, 2006) oraz Terapii Manualnej (Szkoła Niemiecka) w Polsce i w Niemczech, uzyskując kolejno Certyfikat Terapeuty Manualnego (2006 r.) oraz Certyfikat Międzynarodowego Terapeuty Manualnego (OMT, 2009 r.). Przez kolejne 5 lat asystował na blisko 50 szkoleniach (modułach) i w 2014 roku został pierwszym polskojęzycznym Instruktorem w Szkole Niemieckiej Terapii Manualnej. Doświadczenie kliniczne zdobywa i rozwija od 2000 roku, skupiając się głównie na fizjoterapii ortopedycznej. Nieprzerwanie doskonali i rozwija warsztat pracy klinicznej i edukacyjnej w kierunku: badania, dokumentowania i wnioskowania klinicznego.